';

Jak zweryfikować pracownika z zagranicy?

Coraz więcej pracodawców decyduje się na zatrudnianie cudzoziemców. Wynika to przede wszystkim ze stale rosnących potrzeb na rynku pracy. Nawiązywanie umowy z obcokrajowcem może rodzić jednak wiele wątpliwości oraz obaw. Z tego względu niezwykle ważne jest, aby poddać danego kandydata stosownej weryfikacji. Jak to zrobić?

Zatrudnianie cudzoziemca, czyli o czym musi pamiętać pracodawca

Na samym wstępie należy zaznaczyć, że zupełną podstawą okaże się sprawdzenie legalności pobytu danego cudzoziemca. Jest to o tyle istotne, że dokument ten wiąże się bezpośrednio z możliwością podejmowania zatrudnienia na terenie Polski. Pracodawca musi więc w pierwszej kolejności zweryfikować tytuł pobytowy obcokrajowca, a przede wszystkim, czy jest on ważny. Pamiętaj także o skopiowaniu tego dokumentu i przechowywaniu go w dokumentacji.

Jeżeli jednak jesteś zainteresowany kandydatem, którego pobyt nie został jeszcze zalegalizowany, nie oznacza to, że nie możesz go zatrudnić. Konieczne okaże się podjęcie stosownych kroków, które umożliwią mu uzyskanie stosownego tytułu. Zajmujemy się pomocą w legalizacji pobytu w Chojnowie i okolicach, dlatego zapraszamy Cię do kontaktu.

Pamiętaj, że jeżeli chcesz zatrudnić obywatela któregokolwiek z państw członkowskich Unii Europejskiej, EOG lub Szwajcarii, wystarczy sprawdzić dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport). Tacy cudzoziemcy nie muszą bowiem legalizować swojego pobytu. Nie jest jednak tajemnicą, że pracodawcy najchętniej nawiązują stosunek pracy z Białorusinami oraz Ukraińcami, więc weryfikacja tego rodzaju dokumentu nie zawsze okaże się wystarczająca.

Jako pracodawca powinieneś również zweryfikować autentyczność dokumentów, które przedstawił Ci kandydat. Mowa tu między innymi o różnorodnych uprawnieniach, kwalifikacjach, badaniach lekarskich i tym podobnych. Warto mieć na uwadze, że niektóre dokumenty z zagranicy mogą nie spełniać polskich standardów.

Recommend
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIN
  • Pinterest
Share
Tagged in